Úterý, 14. Červen 2016

Kolik stojí video?

Autor: 

To je nejkrutější otázka, kterou můžeme jako video produkce dostat. Když znám rozptyl všech možností a technologií, které jsou dnes k dipozici a když nechám jenom trochu pracovat fantazii, mohu s klidem říct, že 2.000 Kč a nebo taky 20.000.000 Kč. Obojí je naprosto reálné a přesto videa, která vyrobíme, stojí tu 50.000 Kč, tu 300.000 Kč, tam 1.500.000 Kč nebo onde 18.000 Kč.

A TEĎ VÁŽNĚ! TAK KOLIK STOJÍ TO VIDEO?

Video stojí tolik, kolik lidí na tom bude pracovat, jakých lidí, kolik různých technologií použijeme a jak velká výprava v rámci videa bude použita. Není to o ničem jiném. Pokud někomu bude stačit, že přijdu jenom já se svým smartphonem a natočím pár záběrů (nejsem kameraman :-) ), které na svém laptopu následně seřadím za sebe (pokusím se o střih), pak ho jistě potěší faktura ve výši pár tisíc korun. Zda stejnou reakci vyvolá i výsledné dílo, to si už jistý nejsem.
Když se budeme bavit o rozumné produkci a funkčním výsledku (prosím, čtěte Jak natočit video, aby fungovalo?), pak bychom měli brát v úvahu minimálně tyto profese a technické vybavení:
  • režisér - člověk, který ví, co se bude točit, co půjde do střižny a co z toho vznikne; a který to ví ještě před první klapkou,
  • kameraman - nikdo jiný za kamerou nemá co dělat, jinak vás ten obraz nebaví, nudíte se nebo naopak nechápete, jak ty záběry souvisí,
  • produkční - někdo, kdo na vše dohodne, kdo má na všechny zúčastněné čísla, kdo ví, kdy a kde je potřeba být, kdo zajistí, aby helikoptéra přiletěla ve 13.30 (ne 12.30 ani 13.45) a aby přiletěla přesně z východu, jak režisér potřebuje (helikoptéry nad hlavou Ramba přiletěly taky od západu slunce),
  • střihač - profesionál, který zajistí, aby polovina práce, která byla do té doby odvedena, nebyla obrácena vniveč, ale naopak, aby myšlenka režiséra vylétla ještě o level výše,
  • grafik - postará se o to, aby videu opravdu nic nechybělo, aby důležité informace byly patřičně zvýrazněné a aby bylo video správně “podepsané”,
  • zvukař - nepotřebujete ho většinou při tvorbě videí bez hlasu, ale kdo by se dneska okradl o možnost zdvojnásobit množství doručených informací?
To je základní “crew”, která podle mě nesmí nikdy chybět, když jdete točit. A většina z nich potřebuje “nástroje” k tomu, aby mohli pracovat. Kameraman kameru, střihač studio apod.

A KOLIK STOJÍ TAKOVÝ ZÁKLADNÍ ŠTÁB?

60.000 - 350.000 Kč. Proč takový rozptyl? Jsou kameramani, kteří stojí 3.000 Kč za den a jsou takoví, kteří stojí 90.000 Kč. Jsou kamery, které stojí 2.000 Kč na den a jsou takové, které stojí 20.000 Kč. K těm dražším si pak ještě musíte připočítat optiku, ostřící monitor, ostřiče jako dalšího člena týmu a případně ještě jednoho, kdo bude obsluhovat pojezd kamery. A to je jenom jedna položka v seznamu.
Všechny položky se v rozpočtu taky značně změní, pokud místo videa na vaše webovky pro český trh začnete přemýšlet o televizním spotu, který se bude následně distribuovat po celé Evropě.

S ČÍM DALŠÍM SE MUSÍ POČÍTAT?

Samotnou kapitolou jsou herci a vše okolo nich. Ceny za osoby vystupující ve videu se rozdělují na denní nasazení a pak na tzv. buyouty (poplatek za užití licencí). K cenám za herce je potřeba připočítat odměnu castingové agentuře, která herce našla, a někdy i částku za casting samotný. K hercům se v rámci natáčecích dní automaticky pojí 2 estetické profese a to je vizážistka a stylistka.
Na konec už jenom zmíním další položky, se kterými se můžete setkat: pronájem lokací, gaffer, animátor (3D), nahrávací studio pro tvorbu voice overu, catering, doprava a mnoho dalších.

JAKÁ JE TADY SPRÁVNÁ OTÁZKA NA CENU VIDEA?

Kolik stojí video podle “tohoto konkrétního scénáře”? To je správná otázka! Abyste ji mohli položit, potřebujete samozřejmě “ten scénář”. Proto této otázce předcházejí následující kroky:
  1. schůzka, na které si projdeme zadání klienta,
  2. obhlídka lokací,
  3. vytvoření scénáře.
Až pak lze sestavovat rozpočet. Pak se dozvíte, kolik to OPRAVDU BUDE STÁT.
 

Štítky: