Neděle, 14. Září 2014

Sexy a libové

Autor: 

Poslední prázdninový týden jsem chtěla své 14 leté dceři udělat radost za odměnu.
Kam bys chtěla jít“, ptám se jí.
Na kafe, mami. A půjdeme do Starbucks, jo?
A nechceš do Costy? To je blíž.“
Ne ne, do Starbucks, prosíííím. Všichni sem chodí … i youtuberka Tereza pije Starbucks.“
Tak to je teda argument, pomyslela jsem si. Koupila jsem dvě kapučína a jednu vodu (vše v ceně dobrého oběda) a seděla jsem se svými dětmi ve Starbucks. 

A tak si říkám, co to s těmi dětmi je? Jako marketér sedím a přemýšlím. Má moje dcera vůbec přehled a představu o tom, co je to dobrá káva? Proč zrovna Starbucks? Co zvláštního je na této značce na rozdíl od jiných káv take away? Chuť kávy dcera určitě není schopná ohodnotit. Cena je tedy zdaleka nejdražší a kavárny nejsou o nic lepší, možná i naopak, míst je tam méně a většinou jsou plné. Co je tím důvodem?

Období dospívání označuje Erikson jako "fázi hledání a vytváření vlastní identity, její přestupní fází je ztotožnění se s identitou skupinovou." Takže ono půjde zase jen o starý dobrý status ve skupině. Je jedno, kdo vládne, a zda frčí maxi či mini, puberťák zůstává puberťákem a jeho motivací je zůstat za každou cenu "in" (tedy v té své sociální skupině). Toto zboží je luxusní, není k dispozici všude a tím není pro každého. Pijí ho top holky ze školy, píší o ní youtuberky a fotí ho na instagramu každá dobrá hollywoodská hvězda. Tím vším se ocitá v kategorii cool... teda pardóón - v kategorii sexy a libové. A abych nezapomněla, mají prý hezké kelímky!

Ještě že ten náš úplně nejmladší zatím neumí mluvit. Kdo ví, co by mi řekl, na značku svého umělého mléka. I když on mi zatím naštěstí 100% věří (přece jenom je v období, které je označováno jako fáze upevňování důvěry).

P.S. A vy, klienti, až budete potřebovat vytvořit kampaň pro mladou cílovou skupinu, ozvěte se nám. Máme doma totiž znalce a kampaň pro vás tak bude opravdu „sexy a li-bo-vá“!