Úterý, 8. Listopad 2016

Video produkce, co umí levné a drahé video

Autor: 

Natočit kvalitní video nemusí být úplně nejlevnější počin a chybami v jeho realizaci se může proměnit v extrémně drahý marketingový pokus. Nemám na mysli zrovna video v podobě televizního spotu, za kterým stojí nákladné technické vybavení, interiéry, exteriéry a herci. Mám na mysli ty případy, kdy se rozhodnete video točit a z nabízených produkcí si vyberete tu nejlevnější. Získáte nabídku na 5 videí za 30 tisíc, ale nakonec je nikdy nepoužijete. Nebo ano a ve finále zjistíte, že to vaší značce vůbec neprospělo, spíš naopak. To je pak ta nejdražší video produkce, kterou jste si mohli vybrat.

 

JAK ZJISTIT, ŽE PRODUKCE, KTERÁ ZA NABÍDKOU STOJÍ JE OPRAVDU
KVALITNÍ A MŮŽETE OD NÍ OČEKÁVAT KVALITNÍ VÝSTUP?

 

Podívejme se na to v krocích. Cenová kalkulace obsahuje jednotlivé a podrobně rozepsané položky. Pouhá informace „4 videa o délce 3 minut“ vůbec nic neříká. Vyvstává mnoho dohadů o tom, co se tedy pod nabízeným balíčkem skrývá. Může se stát, že bude chybět scénář , že v ceně videa nebude započítaný voice over (průvodní hlas herce), hudba, světla a další položky. V takových případech se většinou jedná o šikovné fotografy, kteří vlastní průměrnou techniku, s níž se dá natočit slušné video. V porovnání s tím, co točíte vy doma, bude vypadat docela dobře, ale marketingový záměr pravděpodobně nedopadne dle vašich představ. Fotograf, dokonce ani kameraman, totiž není zkušený marketingový specialista a video nepropojí s výstupem do funkční kampaně.

 

SCÉNÁŘ JAKO ZÁKLAD DOBRÉHO VIDEA

 

Vaše produkční společnost by se s vámi měla sejít a na schůzce by ji mělo zajímat mnoho věci. Měli by chtít vědět něco o vašich produktech, strategii, cílech a využití videa. Zda je video součástí nějaké kampaně, a jak dlouho vám má video sloužit.

Teprve potom jsou realizátoři videa schopní připravit kvalitní scénář, který splní vaše cíle a očekávání. Natáčení videa bez scénáře je sebevraždou, která bude jen drahým a nepovedeným pokusem o tvorbu videa. Scénář také nepíše marketér, nebo acount manager společnosti, ale scénárista. Velmi často stačí jako scénář jen podklad k voice overu, hlasu, který videem provází.

Režisér či kameraman pak již ví, co bude hlas říkat a co by tedy mělo být k tomu za obrázky. Ideální však je, když je scénář rozepsaný na mluvený text a na obraz. Při odsouhlasení scénáře se nebojte s producenty komunikovat. Pokud neodpovídá vašim představám, rozeberte jej společně a připomínkujte jej.

Někdy se vyplatí dát na rady profíků, ale současně si musíte být jisti, že jste si porozuměli. Scénář a voice over musí být schválený před samotným zahájením natáčení. Jen tak si budete jistí, že natočíte vše, co jste chtěli v záběrech mít.

 

Štítky: